Log ind
Dette er lektion nummer 25 af 37

Hvad ved jeg egentlig om aktier?

NÄr nu man har gjort op med sig selv, at man er parat til at lÞbe den risiko, det er at sÊtte sine penge i en aktie, og ogsÄ ved med sig selv, at man er tÄlmodig nok til at kunne holde aktien i den fornÞdne periode, sÄ er nÊste skridt at erkende sin egen manglende viden.

Ligesom vi alle er helt overbeviste om, at vi meget bedre end landstrÊneren ved, hvordan det bedste fodboldlandshold bÞr se ud, sÄ mener forblÞffende mange mennesker ogsÄ, at de ved, hvordan markedet for hÞreapparater vil udvikle sig (GN Store Nord og William Demant).

Og de ved ogsÄ, hvordan den internationale konkurrencesituation i vindmÞllesektoren ser ud de nÊste fem Är (Vestas). Det er helt utroligt, sÄ klog Hr. Jensen er pÄ noget, som han aldrig har brugt sÄ meget som fem minutter pÄ at sÊtte sig ind i.

Der kan altsÄ vÊre rigtig mange penge at tjene (eller, undgÄ at tabe) pÄ at erkende sin egen manglende viden og sÄ indrette sine handler herefter. Hvis man ikke ved noget sÊrligt om aktier, men alligevel gerne vil handle pÄ aktiemarkedet, sÄ er det bedste rÄd, at man enten placerer sine midler i investeringsforeninger eller ogsÄ vÊlger aktier, som gennem adskillige Är har vÊret store i deres branche. Det vil f.eks. sige Danske Bank, A.P. MÞller-MÊrsk og Novo Nordisk.

Man kan ikke undgÄ risikoen for, at de aktier, man kÞber, taber i vÊrdi, men til forskel fra aktier i selskaber, som gÄr konkurs, sÄ er pengene ikke tabt for dem, som ejer aktier i disse solide selskaber, hvis kursen falder. PÄ grund af deres stÞrrelse og position i markedet er det hÞjst sandsynligt bare et spÞrgsmÄl om tid, inden kursen igen begynder at stige efter et fald. Aktiekursen svinger op og ned, men risikoen for en konkurs er meget lille, modsat de smÄ hÞjrisikoaktier.

Prisen for denne sikkerhed er, at man ikke skal forvente en forrentning pĂ„ trecifrede afkast i procent, som det kan vĂŠre tilfĂŠldet med de mest risikable aktier. Men som „uvidende“ investor har man alligevel ikke nogen stĂžrre chance for at finde disse ekstremt profitable aktier. Det er ren og skĂŠr held, hvis det sker, og hvis man er indstillet pĂ„ at spille hasard med sine penge, sĂ„ bĂžr man droppe aktiemarkedet og kaste sig over lotto. Her er den mulige gevinst meget stĂžrre.

Der er ingen, som taber penge pÄ at erkende sin egen manglende viden. Tabet kommer, nÄr man ikke gÞr sig klart, hvem man egentlig er som investor, og i stedet kaster sig ud i aktiehandel med bind for Þjnene og den sunde fornuft deponeret i bankboksen, hvor der i sÄ fald bliver stadig bedre plads i takt med, at opsparingen forsvinder pÄ aktiemarkedet.

Som relativt ny investor bÞr man derfor starte med at investere i de mest sikre aktier, prÞve at forstÄ aktiemarkedet og bevÊgelsen i de enkeltaktier, man har kÞbt.

Aktiemarkedet er nĂŠrmest en levende organisme, som man skal lĂŠre at forstĂ„ – og det tager tid. Det afgĂžrende i denne lĂŠreperiode er, at man ikke begĂ„r alle de begynderfejl, som alle vi andre har vĂŠret igennem. Det koster nemlig mange penge at begĂ„ alle begynderfejlene – og i virkeligheden skal der ikke sĂ„ meget til for at undgĂ„ de stĂžrste bommerter.

Se seneste i samme serie<< Hvordan er min tÄlmodighed?Hvordan har jeg det med risiko? >>

Log ind

Har du ikke allerede en bruger? Opret dig her.